Търсене в този блог

неделя, 18 юли 2010 г.

Когато се изяви- е преминал всички етапи

когато е било възможно лечениетои няма спасение... остават обвинения. Естествено, другите са виновни, държавата, разбира се!
Здравната система е оправданието за незадоволителното ни здраве.За смъртта на наш близък, за..Да, Тази- , наложена по време на демократичното ни управление. И вместо да стане по добре- става все по зле и по чия вина?! Сменят се правителства ( но, след изкаран мандат!, което е доказателство за стабилизиране на демокрацията) , всяко ново дава все по вече и по вече уж…а нещо побългарено ли има, но докато в чужбина уж същата система прави чудеса у нас прави от една страна неоправдани преразходи и… лошо здравеопазване. Ето едно просто сравнение , което хората знаещи правят.
Преди , в татово време!( не е носталгия, но, истината не може да се отрича!) като постъпиш в болница, ти правят пълни изследвания и те лекуват, не само за заболяването за което са те приели, а и за всички намерени отклонения, хронични болести, даже и на зъболечение подлагат болния и всичко- без да платиш нито лев. И това споделям,, не защото искам онова време, а защото искам сегашната здравна система да е по добра, като се поправи сбърканото, защото:
Сега те лекуват само по „здравната пътека”, но… трябва да си купиш консумативи, лекарства ( и то от аптеката на лекуващият лекар. Ако си възрастен или те простудяват или ти дават „грешно” лекарство, особено на болните от мозъчен кръвоизлив и те ако не са починали, докато стигнат до болницата, защото бързата помощ или не идва въобще, или идва с голямо закъснение, после го няма специалистът на томографа и всичко се прави, за да изтекат поне 5 часа, време достатъчно, за да остане на докторите само задължението да констатират смъртта. Защото това го изпитах на мой близки, както и наглото отношение на лекуващите екипи. Близо 30% от преживелите инсулт загиват в рамките на една година. Голяма част от оцелелите са с различна степен на инвалидизация - една трета от тях се нуждаят от обгрижване.
Около 26 хил. души умират годишно от инсулт – но това не е пречка да държим първите места по смъртност. Това не значи че в страните, където здравната система работи по еталон инсултът е предотвратен. За мой ужас установих, че и там инсултът взима жертви.
Инсултът е третата причина за смъртност в развитите европейски страни и в САЩ (след сърдечносъдовите и злокачествените заболявания). Наблюдава се тенденция към нарастване, очаква се от 390 милиона в момента да стане 800 милиона през 2025 г. Само в САЩ годишно се регистрират над 750 000 случая на инсулт, 500 000 от които исхемични.
И у нас и в ЕС и САЩ се очаква от здравната система да победи инсулта, но не може. Ракът, открит в начален стадии е лечим и доказателствата за това хората, които след откриването му живеят до дълбока старост и остават работоспособни, макар с намалени възможности.
Инсултът, болестта на модерната ни епоха изисква коренно различен подход- трябва ние, като усетим симптомите, да потърсим доктора. Когато инсултът се изяви- той е преминал всички етапи и…няма спасение…
Винаги преди появата на мозъчния удар- инсулта, исхемичен ( запушване на кръво снабдяването към мозъка ) или хеморагичен ( кръвоизлив в мозъка) се усещат симптоми - краткотрайни, бързо преходни нарушения (парализи, нарушена сетивност, зрителни смущения), които изчезват след 1-2 часа, без остатъчни симптоми. Те са предвестник за нарушения в мозъчното кръвообращение.
Тези транзиторни атаки могат да послужат като сигнал за пациентите за промяна в стила на живот и за незабавно започване на лечение. Опасността от тези симптоми трябва да знаем, както знаем наизуст най любимото си стихотворение, художествен текст, за да се гордеем, че сме им „отговорили” с помощта на личния си лекар и сме предотвратили, най лошото от което няма връщане назад.
По пътя към инсулта няма предупредителни табели, а само симптоми, които, като сигнална лампа скриват за кратко говора, зрението, получаваме необясними остри болки в главата , губим ориентацията, все кратки, дребни нагледа „засечки” на здравето, които единствени ни съобщават лошата вест и трябва да получат отзвук в ума ни с незабавни действия.


Предпазване от инсулт по следните три животоспасяващи стъпки

Каквато и да е здравната система, тя няма да ни потърси, ако ние го направим, ще ни спаси! В наши ръце е нашето здраве. Усетим ли лошото, да не отлагаме от днес за утре! През нощта чакането става фатално за живота ни.
1. При наличието на транзиторни атаки се консултирайте незабавно с лекар-невролог. Той ще назначи нужните изследвания и ще определи начина на лечение. Никакво самолечение! Не чакайте симптоми, правете си профилактични прегледи, където лекарят ще улови „симптомите” ако, опасностите са на път!

2. Откажете се от вредните навици - пушене, избягвайте задимени места. Намалете консумацията на спиртни напитки с висока концентрация на алкохол. Насочете се към питиета с ниско алкохолно съдържание. Ако искате да постигнете дълголетие, махнете бариерите!

3. Ако сте с наднормено тегло, променете хранителния си режим. Избягвайте мазни храни. Хранете се често, с малки порции нискокалорична храна. Приемайте повече плодове и зеленчуци. . Движете се активно и редовно.

Няма коментари:

Публикуване на коментар