Търсене в този блог

неделя, 11 юли 2010 г.

Тънката граница между инсулта и столетието на човека




Цивилизацията, в условията на която живеем има широки възможности човек с лекота да бъде до 100 годишна възраст работоспособен. Да живее двойно по дълго от днес. Което иска усилия, за преодоляване опасностите на сърдечносъдовите заболявания. Ако те са предотвратени и други болести няма да могат да ви навредят. Наслояването в кръвоносната система се оказва фаталния момент, който отнема сили, здраве, скъсява живота. Дава шанс и на други „зарази”.

Ние с лекота и удоволствие приехме удобствата, които се наслагват в модерната епоха. Водят ни до извода, че сме богове, покорили природата. Затова немарливо оставяме лоши последствия да навлязат и рушат организма ни, без никаква намеса, да ни докарват до инвалидност и дори мигновена смърт. Атомът, може да е източник за енергия чрез АЕЦ, може и да унищожи света, като бомба, което вече е показано на света. И неизброимите „удобства”( така да наречем с една дума изобретените технически средства, които правят възможни човекът днес да е силен, бърз, информиран, да се движи и вижда в космоса и в най дребния свят на атома!) искат ново цивилизовано поведение.

Безмълвен убиец” застрашава живота на всеки четвърти от нас. Неговото име е инсулт, припомнят лекари от Великобритания, цитиращи статистика, според която тази болест поразява по един човек на всеки пет минути. “Тази опасност може да се избегне, ако наблюдаваме здравословното си състояние, но за това не се намира акуратност у хората ”, споделят специалистите.

Медици от Асоциацията за борба с инсулта, докато правят масови замервания на кръвното налягане са установили, че 25-30 % от изследваните имат показатели над нормата, но дори не подозират за това. “Този пропуск е причина за инсулт и инфаркт- въпрос на късо време, да се прояви фаталното” -напомнят лекарите. Днес се делим на маси за пушачи и непушачи-утре едни с дълголетие, други- не остарели, защото инсултът ги е покосил, докато са млади.

Днес в страните с напреднала икономика сърдечносъдовите заболявания са главен фактор за смъртността. Ако това поведение на хората не се промени, ще расте смъртността. Невероятно, но в морето от информация, която се стеле тук от медии, Интернет, мобилни връзки, няма чуваемост. Няма тревога. Няма промяна в поведението. Като над 1/3 от пациентите, прекарали инсулт, според данните умират веднага или през следващите 10 дни. Почти толкова остават живи, но частично или напълно парализирани и се нуждаят от сериозно лечение и грижи. По малко от 1/6 имат шансовете за частично излекуване. С остатък на инвалидност! Развръзката на възела е да се пазим от инсулта, да не го допуснем. Затова хората трябва най малко един път годишно да посетят личния си лекар за профилактичен преглед. А не да чакат за „бърза помощ”. Тогава е късно и влизат в посочената по горе статистика. Където шансовете да останат в нормално здраве и живи са нищожни. Ние надценяваме възможностите, искаме да ни спаси при всички положения, ако и да сме докарали тялото си до необратими вреди!

От друга страна всеобщата немарливост- причина за инсулт, инфаркт, е бариера, премахването на която ще помогне на човека да преодолее границата, да живее и работи над 100 годишна възраст. Овладяването на болестта на модерната епоха- сърдечносъдовите заболявания е път към дълголетието на човека. На човека на модерната цивилизация, която изисква друго поведение: без цигари, наркотици, алкохол, преумора. „Прекален светец и Богу не е драг!” Когато казваме- „Пазете се! Не допускайте инсулта!” ние ви каним: „Станете столетници! Даже и да сте в третата възраст започнете да го правите и ще се радвате на дълголетието си! Да опитаме! Заслужаваме го, вече да се държим, като хора на третото хилядолетие на човечеството!”

Учените прогнозират: това хилядолетие човекът ще достигне 500 и по вече години Най прекият път затова днес е през кабинета на личния лекар, докато според Вас сте здрави. Само той е компетентен да оцени състоянието Ви, да посочи изчистването на дребни според Вас симптоми, неразположения.

Време е да погледнем с други очи, както на здравно осигурителното си състояние, като на възможност да сме работоспособни и доживеем до дълбоки старини. Като постижима мечта. Като всеобща за държавата ни цел- работоспособни дълголетници! А не, най бедни, най умиращи точно от болестите на кръвоносната система, след която идват и по тежки поражения, ако не сме предприели навреме лекуване.



.

1 коментар:

  1. Абсолютно точно.На 65 г. съм.Измервам си стойностите на кръвното и пулса всеки ден и водя дневник,който показвам на доктора при профилактични прегледи.Помага ми това,че съм работила като гл.счетоводител и имам дисциплина,която прави живота ми по-лек,а от там на близките ми,тъй като не ги ангажирам със здравето си.

    ОтговорИзтриване